Színfolt csoport
Formája: 60 perces heti rendszerességű zárt csoport
Életkor: 10-14 évesek
Csoportlétszám: 5-6 fő
Szakemberek:
Simon Mátyás - gyógypedagógus, dráma- és színházpedagógus
Toronyai Mária - gyógypedagógus, komplex alkotásterápiás önismereti csoportvezető
Kiket várunk a csoportba?
Olyan gyerekek jelentkezését várjuk, akik elsősorban enyhe vagy mérsékelt intellektuális képességzavarral élnek és nehézségük van:
• az önkifejezés, kommunikáció
• a
kapcsolatteremtés, együttműködés
• társas viselkedés,
viselkedésszervezés
• csoportban való munka, beilleszkedés
területén.
A csoport célja:
A Színfolt csoportban olyan művészetalapú módszerekkel dolgozunk, amik középpontjában a résztvevők önkifejezésének, szociális és kommunikációs készségeinek kibontakoztatása áll. A három hónapos folyamat során előzetes tematikát határozunk meg, amit aztán a csoporttagok saját témái mentén dolgozunk fel, mindehhez pedig olyan dramatikus és alkotásterápiás elemeket ötvözünk, amik segítik a résztvevők kommunikációs képességeinek fejlődését és változatos szociális helyzetek megtapasztalását. Az egyszerűbb játékok keretei jótékony hatással vannak a szabálykövetés, figyelem, koncentráció területeire, a komplexebb, fiktív világban való munkára épülő játékok pedig lehetővé teszi az elvont és kritikus gondolkodás fejlődését. Az általunk hozott formák közös pontja a játékosság, ami szórakoztató, motiváló jellege miatt könnyebben hozzáférhetővé teszi a gyerekek kibontakozását, ezzel együtt eszköztárunk sokszínűsége miatt az adott alkalmakat mindig a csoport aktuális igényeihez igazítjuk.
A módszerről:
Az alkotásterápiás és drámapedagógiai formák alkalmazásakor a gyógypedagógia komplex módszertanára és szemléletére építjük tevékenységünket. Módszereink segítenek biztosítani a differenciáláshoz, egyéni igények figyelembe vételéhez szükséges teret.
A dramatikus játékok jellemzően csoportos tevékenységekre épülnek, így jótékony hatással vannak a társas alkalmazkodásra. A résztvevők a játékok során fejlesztik kreativitásukat, egy-egy problémát több szempontból is megvizsgálhatnak, és olyan döntési helyzetekbe kerülnek, ami segíti a problémamegoldást és tapasztalatot nyújt az autonómia megéléséről. Mindennek egy következetes, átlátható idő- és térbeli struktúrát állítunk, ami segíti a résztvevők számára a biztonság élmény kialakulását, és ahol mindenki saját szintjéhez mérten tud haladni a nagyobb fokú rugalmasság és helyzetek komplexebb átlátása és megítélése felé. Az alkotófolyamatok feldolgozása segíti az önismeretet és önkifejezést, az egyéni tartalmak csoportszintű feldolgozása pedig növeli a társas interakciók elsajátítható formáinak ismeretét. Az alkotás felszabadító erejének megélése mellett a résztvevők egyben vizuális támogatásként is tudják használni műveiket az adott téma feldolgozásához.
A csoport kettős vezetésű, zárt összetételű. Egy csoportfolyamat 12+1 foglalkozásból áll, amiből az utolsó alkalom egy zárókonzultáció a szülők számára. A foglalkozásokon a gyerekek a szülők jelenléte nélkül vesznek részt.
A csoportba kerülés módja:
A csoportba kerülést megelőzően konzultációt tartunk a jelentkező szülők és gyermek jelenlétében, ahol lehetőségünk van előzetesen megismerni egymást és kölcsönösen felmérni a folyamathoz kapcsolódó igényeket.
Jelentkezni a következő elérhetőségen keresztül lehet: terfolt.info@gmail.com